Završen STEM projekt koji je opremio 5 škola Vukovarsko-srijemske županije

Autor: Kata Bagara Radić, 16. 4. 2024.

U Gunji je u petak, 12. travnja, održana treća, završna konferencija projekta „Unaprjeđenje i poboljšanje STEM vještina u osnovnim školama Vukovarsko-srijemske županije”. Riječ je o projektu vrijednosti 884.585,33 eura, koji je trajao 20 mjeseci tijekom kojih je više škola uređeno, dok je mnoštvo učitelja i učenika dodatno educirano.

„Radi se o stopostotnom sufinanciranju, to je posebno važno jer bi škole teško mogle sudjelovati u takvim projektima. 85% je sufinancirano sredstvima Financijskog mehanizma europskog gospodarskog prostora kojeg čine države Norveška, Lihtenštajn i Island, dok je 15% sufinancirano sredstvima Republike Hrvatske. Povratne informacije učenika i učitelja su izvrsne, svi su prezadovoljni ostvarenim, ali djeca se ipak najviše vesele opremi koju do sada nisu imala”, pojasnio je Zvonimir Gutić, voditelj STEM projekta u Osnovnoj školi Antun i Stjepan Radić Gunja.
Gunjanska škola ujedno je nositelj projekta, partnerske škole bile su OŠ Gradište, OŠ Matija Antun Reljković Cerna, OŠ Lipovac, OŠ Julija Benešića Ilok i Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci, kao i tvrtke Multinorm, Apenhet AS (Oslo), Maelaungdomsskole (Skien), a uključeno je bilo i Društvo osoba s invaliditetom Zvjezdice.
„Ovo je veliki poduhvat za nas kao glavnog nositelja, ali i za naše partnere. Bilo je poteškoća, nije sve išlo kako smo planirali, ali na kraju smo jako ponosni što smo sve probleme riješili i što smo uspješno završili projekt. Stvarno mogu reći da se nakon ovoga želimo opustiti u nove projekte”, istaknula je Marijana Lucić, ravnateljica Osnovne škole Antun i Stjepan Radić Gunja, koja trenutno okuplja 178 učenika.
Iločka osnovna škola ovim projektom je dobila novu učionicu kemije, vanjsku učionicu i jako puno opreme za rad u školskom STEM vrtu.

Predstavljanje projekta STEMAJMO

Učenici trećeg i četvrtog razreda u četvrtak 13. listopada  su se kroz uvodno predstavljanje upoznali s projektom STEMAJMO koji će se provoditi u našoj školi, u kojeg će biti uključeni učenici svih uzrasta. Učenicima su predstavljene aktivnosti koje će se provoditi kroz projekt, područja koja projekt objedinjuje te sposobnosti i kompetencije koje će učenici osnažiti sudjelovanje u istome.
Učenici će kroz različite projektne aktivnosti razvijati znanja iz područja matematike, prirode, tehnologije, kemije primjenjujući stečena znanja u praktičnim zadacima koji će se pred njih stavljati. Kroz projekt učenici će razvijati nova poznanstva, različite digitalne vještine, proći će različite edukacije te sudjelovati u praktičnom radu.

Nadamo se da će učenici, kao i njihovi učitelji, biti vrlo uspješni u predstavljenom projektu te da će rezultati njihovog rada i truda biti na ponos cijele škole.