Radionica Aerodinamika

Autor: Kata Bagara Radić, 28. 1. 2023.

Ove subote 28.siječnja tema radionice bila je Aerodinamika.

Aerodinamika je znanost koja proučava djelovanje zraka, na tijela koja se kroz njega gibaju, te sile koje pri tome nastaju. Tako smo   svi pravili svoje zmajeve. Na početku zmaj prima određeno ubrzanje od ruke za polijetanje. Zbog otpora usporava i postiže karakterističnu brzinu. Bez obzira na početnu brzinu (naravno, ne prenisku) uvijek će se stabilizirati pri određenoj brzini, što ovisi o konstrukciji zmaja. Tu pokazuje ima li aerodinamička svojstva i hoće li letjeti ili se srušiti. Ako je brzina uzrokovana uzgonom u ravnoteži s težinom zmaja, letjet će ravnomjerno i neće gubiti visinu. Zbog otpora, međutim, brzina se smanjuje, što rezultira smanjenjem uzgona i stoga težina prevladava, a zmaj će polako padati na tlo.

Ovakvim načinom rada, svi sudionici radionice  ostvarili  su dobru komunikaciju jedni s drugima, naučili zašto zmajevi lete, ponovili prethodno stečeno znanje, zabavili se i proveli vrijeme na zabavan i edukativan način.

Predstavljanje projekta STEMAJMO

Učenici trećeg i četvrtog razreda u četvrtak 13. listopada  su se kroz uvodno predstavljanje upoznali s projektom STEMAJMO koji će se provoditi u našoj školi, u kojeg će biti uključeni učenici svih uzrasta. Učenicima su predstavljene aktivnosti koje će se provoditi kroz projekt, područja koja projekt objedinjuje te sposobnosti i kompetencije koje će učenici osnažiti sudjelovanje u istome.
Učenici će kroz različite projektne aktivnosti razvijati znanja iz područja matematike, prirode, tehnologije, kemije primjenjujući stečena znanja u praktičnim zadacima koji će se pred njih stavljati. Kroz projekt učenici će razvijati nova poznanstva, različite digitalne vještine, proći će različite edukacije te sudjelovati u praktičnom radu.

Nadamo se da će učenici, kao i njihovi učitelji, biti vrlo uspješni u predstavljenom projektu te da će rezultati njihovog rada i truda biti na ponos cijele škole.