DODIJELA KOMPOSTERA

Autor: Kata Bagara Radić, 12. 4. 2016.

Kom Ilok d.o.o. darivala nam je komposter

Već ste mogli saznati da smo za potrebe našeg vrta  odlučili izraditi  kompost, odnosno vlastito gnojivo kojem ćemo ga gnojiti. Kompostište smo izradili i zbog toga što često imamo mnogo otpada te da ga ne bacamo već iskoristimo, a i zbog toga što je naša škola puna krasnih vrtova cvijeća i sobnih biljaka kojima također treba gnojivo.

Kompostiranje je razgradnja biootpada uz pomoć niza živih organizama pri čemu nastaju ugljikov dioksid, voda, toplina i kompost.

To je najstariji i najprirodniji način recikliranja otpada!

Biootpad koji se može kompostirati uključuje kuhinjski otpad (ostatke od pripreme hrane) i vrtni ili zeleni otpad.

Kompost je uredno složena hrpa organskog materijala koja prolazi kroz proces razgradnje na jednostavne spojeve, pod znatnim nadzorom čovjeka. Ti se spojevi kasnije, složenim procesima pretvaraju u humus. Pod kompostom se obično podrazumijeva gnojivo nastalo od smjese biljnih ostataka, koji su nerijetko pomiješani s malim količinama gnoja životinjskog porijekla.

Kompostiranjem se organski otpaci "pretvaraju" u visoko vrijedno gnojivo bez kojeg je teško zamisliti vrt. Dodavanjem komposta se, osim opskrbe hranjivim tvarima, tlu poboljšava struktura, sposobnost obrade i vodenozračni kapacitet. Povećava se sadržaj humusa i potiče rad flore i faune tla.

Hvala Kom- Iloku ispred svih učenika i djelatnika škole.

Ravnatelj: Miroslav Bošnjak