Autor: Kata Bagara Radić, 28. 9. 2017.

U suradnji Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, Ministarstva prosvjete RS, Nansen dijalog centra Osijek i Nansen dijalog centra Srbija započeo je projekt „Prekogranična interkulturalna suradnja obrazovnih institucija Republike Hrvatske i Republike Srbije“. Cilj projekta je povezivanje i ostvarivanje suradnje između obrazovnih institucija ovih dviju država iz područja interkulturalnog dijaloga, konstruktivnog rješavanja sukoba i prevencije nasilja. Polazišna osnova projekta nalazi se u europskim vrijednostima, kao i u službenim dokumentima EU i UN-a koji se odnose na ostvarivanje i zaštitu prava djeteta. Planirano trajanje projekta je dvije do tri godine.

OŠ Julija Benešića izabrana je od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja RH za sudjelovanje u ovom projektu. Uz nju iz Hrvatske sudjeluje i Prva srednja škola Beli Manastir, a iz Srbije OŠ Matija Gubec iz Tavankuta i SŠ Svetozara Markovića Subotica. Na čelu s ravnateljem Miroslavom Bošnjakom predstavnici iz OŠ Julija Benešića su: Vedrana Ćorić, Mateja Marić, Danijela Potrebić, Branka Sekulić, Svjetlana Šokić i Josipa Vig. Gosti koji su uveličali otvaranje projekta: gosp. Momir Karin pom. Ministrice(Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH,gđa. Ivana Pilko Čunčić (Ministarstvo znanosti im obrazovanja), Biljana Lajović I Jelica Ristić ( Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja RS), dogradonačelnik Grada Iloka gosp. Josip Kovač, ravnatelji škola Klara Milojević, Marko Ilijašev, Stanislava Stančić Prčić, Miroslav Bošnjak te voditelji za projekt Tatjana Popović,Igor Đorđević Zehra Delić.

Prva radionica u okviru projekta održana je u ponedjeljak 25. rujna 2017. godine u Iloku u Hotelu Dunav. Predstavnici oba ministarstva i ravnatelj Miroslav Bošnjak kao domaćin pozdravili su prisutne i zaželjeli uspješan rad u narednim razdobljima. Uslijedilo je nekoliko aktivnosti s ciljem boljeg međusobnog upoznavanja odgojno-obrazovnih djelatnika iz različitih škola, kao i boljeg upoznavanja cilja samog projekta. Predstavnici Nansen dijalog centra iz Hrvatske i Srbije održali su potom kratka predavanja o svojim programima kojima se bave i time potaknuli raspravu o konkretnim temama koje će biti dio projekta. Za kraj je dogovoren plan rada za ovu godinu: krajem listopada edukacija odgojno-obrazovnih djelatnika u Belom Manastiru, a krajem studenog još jedna edukacija i okrugli stol u Beogradu. Potom je uslijedio ručak pa obilazak OŠ Julija Benešića, čime je i službeno završio prvi susret svih uključenih strana ovoga projekta.

Mateja Marić

Fotografije se nalaze u Foto-galeriji.

« Ožujak 2024 »