Ispis statistike od 6. 6. 2012.

Dan Europe

Dan Europe obilježava se 9. svibnja svake godine. Naime, 9. svibnja 1950. Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske predstavio je svoj prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik. Taj prijedlog, poznatiji kao "Schumanova deklaracija", smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Europska unija. Danas se 9. svibnja uz himnu i zastavu, uzima kao europski simbol.

Vijeće Europske unije u Milanu 1985. godine donijelo je odluku kojom se 09. svibnja  obilježava kao "Dan Europe", a tjedan u koji pada 09. svibnja obilježava se kao Europski tjedan. Europski tjedan obilježava se i u Vukovarsko-srijemskoj županiji, a u njemu sudjeluje i Agencija za razvoj HRAST.

Europski tjedan obilježen je danas u Iloku od 10 do 12 sati na Trgu sv. Ivana Kapistrana oslikavanjem gradskih trgova i ulica djece vrtićke dobi i prvih razreda osnovne škole.

« Kolovoz 2017 »