Autor: Jarmila Mudroh, 15. 11. 2016.

Slovenčina moja, literarno–recitacijsko-dramska smotra na slovačkom jeziku okuplja i predstavlja stvaralaštvo učenika osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj koja uče slovački jezik po modelu C. Slovački jezik se u Hrvatskoj ove školske godine uči na 14 osnovnih, 3 područne i 2 srednje škole. Ove je godine domaćin smotre Slovenčina moja Osnovna škola Julija Benešića u Iloku, a održana je 12. studenoga u prostorima Slovačkog doma u organizaciji Slovačkog centra za kulturu Našice, Osnovne škole Julija Benešića i Matice slovačke Ilok. Prisutne goste je pozdravio i zaželio dobrodošlicu u našem gradu ravnatelj osnovne škole, gospodin Miroslav Bošnjak. Prisutnima su se obratili i predsjednik Saveza Slovaka u Hrvatskoj, gospodin Mirko Vavra te dogradonačelnik grada Iloka i ravnatelj Srednje škole u Iloku, gospodin Željko Prskalo. Smotru je svečano otvorio gospodin Igor Furdik, generalni konzul Republike Slovačke u Békéscsabi u Mađarskoj.

U uvodnom dijelu programa predstavili su se članovi folklorne sekcije Slovačko kulturno-prosvjetnog društva „Ljudevit Štur“ koji su izveli koreografiju slovačkih plesova iločkih Slovaka pod nazivom „Na ilockom moste“.

Prije nastupa učenika, savjetnik za slovački jezik, gospodin Andrija Kuric i voditelj Aktiva učitelja slovačkog jezika, gospodin Josip Kvasnovski predstavili su zbirku učeničkih radova na slovačkom jeziku „Kvapky XII“. Spomenuti su i nagrađeni učenici, učitelji i škole za svoj predan rad u protekloj školskoj godini, a iz Iloka su to: Martina Menđan, učenica Srednje škole Ilok za svoj literarni rad ocjenjena  je i nagrađena u Slovačkoj na natjecanju „Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko“, profesor Vlatko Miksad kojemu je u Mađarskoj dodIjeljena Međunarodna nagrada Samuel Tešedík za izuzetno predani izvannastavni rad s djecom i mladima u slovačkim zajednicama u iseljeništvu, predsjedništvo ECAV u Slovačkoj dodijelilo je medalju svećeniku Dušanu Sajaku za svoj predan rad u Slovačkoj evangeličkoj crkvi u Iloku te Srednja škola Iloka za uspješno i redovito sudjelovanje na međunarodnom literarnom natjecanju „Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko“.

Smotru „Slovenčina moja“ otvorila je svojim nastupom učenica Srednje škole Ilok, Estera Čief pod stručnim vodstvom svoje mentorice, Boženke Dasović. Nastupali su redom učenici: Osnovne škole kralja Tomislava iz Našica, Osnovne škole Vladimira Becića iz Osijeka, Osnovne škole Višnjevac, Osnovne škole Vladimira Nazora iz Nove Bukovice, Osnovne škole Mladost iz Jakšića kao i Gimnazije iz Jakšića, Osnovne škole Jelisavac, Osnovne škole Josipa Kozarca iz Soljana te Osnovne škole Josipa Kozarca iz Josipovca.

Našu osnovnu školu predstavile su učenice Područne škole Radoš Ivana Bošnjak i Sonja Koza kao i učenice 4. i 5. razreda Osnovne škole Julija Benešića pod stručnim vodstvom mentorice Marije Pejak i to: Monika Mudroh, Marijola Tomić, Ana Čief, Silvija Čapelja i Tea Kokrhelj. Izvele su kraći igrokaz „Medveď a med“, dvije pjesme „Ej, padá, padá rosička“ i „Mama mi dala“, a recitaciju „Matka“ recitirala je Vladimira Matuš. Učenici 7. i 8. razreda: Kristijan Cinkocki, Igor Koza, Damian Mudroh, Andrej Činčurak, Danijel Lomjanski, Robert Matuš,  Denis Činčurak, Martina Matuš, Jan Jens Otto, Kristijan Pucovski, Mihaela Cinkocki i Anamarija Mučaji pod stručnim vodstvom mentora Vlatka Miksada odigrali su dramsku igru „Nechceme rezance“.

Srednju školu Ilok predstavljali su recitacijama Sanja Koza i Timotej Menđan pod stručnim vodstvom mentorice Boženke Dasović. Smotru su zatvorile dvije gošće iz Vojvodine svojim recitacijama.

Ravnateljica Slovačkog centra za kulturu Našice, Sandra Kralj Vukšić na kraju je programa uručila zahvalnice predstavnicima škola koje su sudjelovale na smotri „Slovenčina moja“.

« Listopad 2017 »