Autor: Mateja Marić, 18. 10. 2016.

Poštivanje, zaštita i promicanje ljudskih prava temeljni su standardi koji se moraju osigurati svakom pojedincu.

Stavljanjem naglaska na djecu kao posebnu skupinu, s obzirom na njihovu tjelesnu i psihičku nezrelost, donesena je Konvencija o pravima djeteta s kojom sva djeca moraju biti upoznata kako bi svoja prava osvijestili, ali i zaštitili u slučaju njihovog ugrožavanja u svakodnevnom obiteljskom, školskom i društvenom životu.

Konvencija o pravima djeteta međunarodni je dokument u kojem se govori o obvezama odraslih u odnosu prema djetetu te obvezama društvenih čimbenika glede zaštite djeteta.

Povodom Dječjeg tjedna (3. – 9. listopada 2016. g.) u školskoj je knjižnici u srijedu, 5. listopada, održana radionica Moja prava.

Učenici su najprije pogledali UNICEF-ov film "Za svako dijete", nakon čega se razgovaralo o osnovnim dječjim pravima prikazanim u filmu, koja su ista za svu djecu na svijetu. Zatim su upoznati s Konvencijom o pravima djeteta i temeljnim dječjim pravima, koja je usvojena na Općoj skupštini UN-a 20. studenog 1989. godine. Učenici su iščitavši Konvenciju najprije u parovima razgovarali o onom dječjem pravu koje im se najviše svidjelo i razlozima svojeg odabira, a potom su samostalno ilustrirali izabrano dječje pravo. Na radionici su sudjelovala trideset i četiri učenika (učenici 2. a, b, c, i 3. a razreda te učenici iz Područne škole Radoš).

Ista je radionica održana i s cijelim 2. c razredom i njihovom učiteljicom Marijom Čobanković.

Dječji tjedan obilježili smo i igrama starih, narodnih, dječjih igrica iločkoga kraja. Naša učiteljica tehničke kulture Snježana Kolak s učenicima 5. - 8. razreda održala je radionicu "Neka odrastanje bude dječja igra", a učiteljica povijesti Nataša Bobovec s učenicima  1. - 4. razreda radionicu "Stare dječje igre"

« Prosinac 2017 »