Predavanje diplomata Veleposlanstva SAD-a

Autor: Kata Bagara Radić, 30. 5. 2019.

Dana 30. svibnja 2019. u sklopu inicijative MeetUS Veleposlanstva SAD-a u Hrvatskoj, našu su školi posjetila dva američka diplomata: Wylita Bell i Shawn Wistrom te dva lokalna zaposlenika: Edo Babić i Mislav Sučec.

Wylita Bell, savjetnica Veleposlanstva SAD-a za odnose s javnošću održala je u sklopu radionice iz Engleskog jezika učenicima osmih razreda predavanje pod nazivom „The Man in the Photo“. Bell je učenicima na početku ukratko opisala čime se bavi u Veleposlanstvu, a potom im je pokazala fotografiju nastalu u vrijeme ropstva na kojoj se među ostalima nalazi i njezin praprašunkundjed Peter rođen u Sjevernoj Karolini 1826. godine. Fotografija je prava rijetkost jer su robovi rijetko bili dokumentirani. Bell je učenicima ispričala kako su Peterovi vlasnici Petera podučavali francuskom jeziku i matematici što je vrlo neobično jer se obrazovanje robova smatralo opasnim. Navela je i kako se Peter 1842. godine oženio Marthom, ali je to dokumentirano godinama kasnije jer robovi nisu imali pravo službenog vjenčanja. Bell je zaključila kako je važno poznavati svoju povijest kako bi se mogli usredotočiti na budućnost.

Nakon predavanja, uslijedilo je druženje s učenicima, učiteljicom engleskog jezika Cassy Prskalo i ravnateljem, a učenici su za predstavnike Veleposlanstva pripremili brojna pitanja na koja su diplomati rado odgovarali. Učenici su tako stekli nove spoznaje o američkoj kulturi, razvijali vještine komuniciranja na engleskom jeziku te dogovorili budući posjet Veleposlanstvu SAD-a u Zagrebu.

Autor: Cassy Prskalo