Radionica "Neka odrastanje bude dječja igra"

Povodom Dječjeg tjedna, Osnovna škole "Julija Benešića" je organizirala radionicu starih, narodnih, dječjih igrica Iločkoga kraja, u srijedu 5. listopada 2016. godine, sa početkom u 14 sati, u Sportskoj dvorani.
Naša kreativna i uvijek aktivna psihologinja Mateja Bošnjak - Marić je potaknula ovu radionicu, a provela ju je nastavnica tehničke kulture Snježana Kolak.
Radionica nosi naziv "Neka odrastanje bude dječja igra" i sama za sebe puno govori. Znamo da odrastanje nije lako, no ako ga usporedimo sa dječjim igrama, onda će svakako biti vrlo zanimljivo.
Ideja je bila da se djeca upoznaju sa starim, narodnim, dječjim igricama, njihovih prabaka, a iz ovoga kraja u kojem živimo. I zaista, djeca višeg uzrasta, od 5 -8 razreda, bila su radoznala i iznenađena ovim starim igricama, nisu nikada čuli za njih, ali su im se jako svidjele, kao i čokoladni keksići uz njih.
 Njih oko dvadeset su prošli kroz ove dječje igrice, upoznali se sa njima, te na kraju nisu željeli ići kući, igrali bi još i još...
Dječje igrice su se zvale "Pletite se lise ( bila im je jako zanimljiva, jer su se pleli kao grane ili zmija )", "Kalile", "Igra kolo u 22 ( tu baš nisu voljeli, jer ih je sram bilo poljubiti se! )", "Tko to lupa oko moje kuće", "Birke ( ova im se jako svidjela, jer ima lovice )" , "Deda Ika" te "Ide majka s kolodvora".
Naravno obišla nas je i naša Pedagoginja Josipa Vig i dala nam podršku te nas ocijenila da smo zanimljivi, a došao je do nas i Ravnatelj Miroslav Bošnjak, koji je sa osmjehom pratio naše igrice.
Bili su tu i naši " Mali novinari", koje je poslala kolegica Kata Bagara - Radić, koji su za naše internetske stranice napravili mnogo, krasnih fotografija.
Puno im hvala na tome, kao i svoj Djeci koja su žrtvovala svoje slobodno vrijeme, pa možda bila i pomalo gladna ( ručak nisu pojeli ! ), da bi došli upoznati se sa stari, narodnim, dječjim igricama.
Nadam se da će slijedeći put biti još više zainteresirane djece i možda neki bolji termin za isto.
Čuvajmo naše stare igrice od zaborava!
                                                         Snježana Kolak

objavio: Kata Bagara Radić   datum: 6. 10. 2016.

« Srpanj 2017 »