UČIMO O ZAŠTITI OKOLIŠA I OČUVANJU PRIRODE: Edukativne radionice s djecom, za djecu

Autor: Kristina Čobanković, 7. 6. 2021.

Izložba pod nazivom „Plastic Sea Turtle“, koju su izgradili studenti Umjetničke akademije u Zagrebu, pod vodstvom umjetnice Manuele Pauk, zamišljena je kao otvorena turneja po hrvatskim gradovima kojom se želi ukazati na dva problema. Prvi problem, i jedan od ključnih ekoloških problema, jest zagađenje mora, rijeka i jezera plastikom, a drugi problem je što morske kornjače, jedna od najugroženijih životinjskih vrsta, stradavaju od gušenja plastikom te je uloga Svjetske organizacije za očuvanje oceana, mora, rijeka i jezera (OACM) fizičko smanjenje količine plastičnog otpada u morima, rijekama i jezerima, čemu i mi težimo.

U starogradskoj jezgri danas je organiziran svečani doček plastične kornjače, koja je prethodno bila izložena u Varaždinu i Vukovaru, a nakon Iloka će „putovati dalje“. Djeca osnovnih škola i vrtića s područja Iloka s nastavnicima i odgojiteljima sudjelovali su u dočeku i edukativnim radionicama vezanim za brigu o okolišu.
Radionicu 1. razreda OŠ Julija Benešića Ilok i predškolske skupine DV „Crvenkapica” vodile su ravnateljica vrtića Jasna Markovinović, pedagoginja Jelena Rogić i učiteljice Lidija Bošnjak i Kristina Čobanković, a integrirala je nekoliko predmeta: prirodu i društvo, hrvatski jezik, matematiku, likovnu kulturu i tjelesnu i zdravstvenu kulturu.
Učenici 2. razreda, s učiteljicama Majom Rac i Jarmilom Mudroh, od komadića najlonskih vrećica na papiru su oblikovali kornjaču.
Sudionici treće edukativne radionice bili su učenici 4. a i 4. b, te 3. r. područne škole Radoš, a vodile su ih učiteljice Marija Čobanković, Violeta Groznica i Ivana Augustinović. Sudionici su razgovarali o morskim životinjama našega mora, od papirnatih tanjura i plastičnih čepova izradili su i oslikali temperama ribe i kornjače, izradili su japanke od plastike i slamčica i u japankama su „prošetali” uz more/u moru te su prikupili i razvrstali otpad.
Učenici OŠ dr. Franjo Tuđman Šarengrad, s područnim školama Bapska i Mohovo, utvrdili su znanja o razvrstavanju otpada i izradili prigodni plakat te vijaču od plastičnih vrećica i tako naučili jednostavan i zanimljiv način iskorištavanja već korištenih plastičnih vrećica.
Čuvajmo našu prirodu!