Primili smo knjižice za roditelje i skrbnike “Djeca i mediji” i slikovnicu “Slikovnica o medijima” u izdanju Agencije za elektroničke medije i UNICEF-a

Autor: Kristina Čobanković, 27. 4. 2021.

Povodom 4. Dana medijske pismenosti, koji  se održao od 19. do 25. travnja 2021., Agencija za elektroničke medije i Ured UNICEF-a za Hrvatsku poslali su pakete publikacija o medijskoj pismenosti na adrese ukupno 645 ustanova. Jedna od adresa je i naša škola.

Za primanje publikacija prijavila se učiteljica Kristina Čobanković sa svojim 1. a razredom.

Na adresu škole primili smo knjižice za roditelje i skrbnike “Djeca i mediji” i slikovnicu  o medijima” u izdanju Agencije za elektroničke medije i UNICEF-a.

Obje publikacije pripremljene su i prvi puta tiskane 2018., a 2019. i 2020. napravljen je dotisak te su poslane u ustanove diljem Hrvatske.

Knjižica za roditelje i skrbnike “Djeca i mediji” prevedena je i prilagođena verzija istoimene publikacije finskog Nacionalnog audiovizualnog instituta (KAVI). Riječ je o sažetom vodiču za korištenje medija u obiteljikoji roditeljima i skrbnicima skreće pažnju na ključne teme za razmišljanje i nudi pitanja i prijedloge za razgovor s djecom, kao i poveznice za daljnje istraživanje, ili pak traženje pomoći.

“Slikovnica o medijima – medijska pismenost za najmlađe” prva je hrvatska slikovnica o medijskoj pismenosti, namijenjena djeci, roditeljima, skrbnicima, odgojiteljima i učiteljima. Uz ovu slikovnicu, koju je napisala Alma Čakmazović, a ilustratrirala Petra Zlonoga, djeca kroz igru i istraživanje mogu savladati jednu od prvih lekcija medijske pismenosti, onu o razlici između svijeta medija i stvarnog svijeta.

Iznimno smo sretni i zahvalni na ovoj donaciji te ćemo se potruditi da publikacije uistinu potaknu djecu i odrasle na čitanje i na kritičko promišljanje o onome što čitaju, gledaju i slušaju u različitim medijima.

Izvor: https://www.medijskapismenost.hr/publikacije-o-medijskoj-pismenosti-poslane-u-645-ustanova/

« Ožujak 2024 »