Memento prijateljstva u 4.a

Autor: Jarmilka Mudroh, 7. 6. 2019.

U srijedu, 5. lipnja na Svjetski dan zaštite okoliša, održana je posljednja (osma po redu) radionica razrednog projekta MEMENTO  PRIJATELJSTVA  u četvrtom A razrednom odjelu na temu Mrežom prijateljstva do spasa Zemlje. Cilj ove radionice je bio potaknuti učenike  na promišljanje o zaštiti okoliša te nabrojati što sve i na koji način mogu učiniti kako bi okoliš zaštitili i osigurali zdravu životnu sredinu svim živim bićima na Zemlji te kolika je važnost očuvanja zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta u svijetu kao i posebno zaštićenih područja. Ovom su radionicom učenici osvijestili važnost svakog pojedinca da svojim odgovornim djelovanjem  čini dobrobit Zemlji i da time potiče i druge na aktivno djelovanje za očuvanje prirode.

Ove školske godine četvrti A razredni odjel sudjelovao je u projektu Udruge hrvatskih učitelja "Zvono" pod nazivom MEMENTO PRIJATELJSTVA koji je ujedno i eTwinning projekt.  Kroz radionice Građanskog odgoja i obrazovanja razvijali su socijalne vještine, prihvatljivo ponašanje, samostalnost, samopouzdanje, međusobno uvažavanje kroz pridržavanje zajedničkih dogovorenih pravila. Učenici su kroz radionice bolje upoznavali sebe, naučili su ovladati svojim emocijama te  postali odgovorniji prema sebi i drugima, usvajali su  i njegovali temeljne humane vrijednosti (prijateljstvo, nenasilje, pravednost i empatiju) te primjenjivali dječja prava u svakodnevnom životu i preuzimali odgovornost za svoje postupke.

U četvrtom A razredu Godišnjim planom i programom predviđeno i planirano je ukupno 8 radionica (integriranih nastavnih dana) koliko je i uspješno realizirano tijekom godine.

1. radionica je održana 2. listopada na temu Što želimo, a što ne u našoj učionici te je njome obilježen Međunarodni dan nenasilja.

2. radionica je održana 20. studenog na temu Prava djece kojom je obilježen Međunarodni dan djeteta.

3. radionica je održana 20. prosinca na temu Tvoje malo, nekome znači puno te je njome obilježen Međunarodni dan solidarnosti.

4. radionica je održana 21. siječnja na temu Čarobna formula prijateljstva kojom je obilježen Međunarodni dan zagrljaja.

5. radionica je održana 27. veljače na temu Budimo prijatelji. Nastavnim sadržajima je obilježen Dan ružičastih majica kao podrška programu prevencije međuvršnjačkog
nasilja.

6. radionica je održana 20. ožujka na temu Sreću množimo dok je dijelimo. Nastavnim sadržajima je obilježen Međunarodni dan sreće.

7. radionica je održana 17. travnja na temu Dobrota u nama i oko nas kojom je najavljen i unaprijed obilježen blagdan Uskrs.

8. radionica je održana 5. lipnja na temu Mrežom prijateljstva do spasa Zemlje te je njome obilježen Svjetski dan zaštite okoliša.

U daljnjem životu učenika, odlaskom u peti razred, nalazit će se u mnogim različitim i novim situacijama te će tako imati priliku pokazati usvojene vještine na ovim radionicama jer je upravo njihov život i njihova najbolja škola.

Koliko su učenici uspješno osvijestili važnost dobrog i pravog prijateljstva pokazali su i odabirom slogana za razredne majice koje će  s ponosom nositi tijekom Škole u prirodi.

Prijatelj je najljepša nota u pjesmi života, a to dobro zna i četvrti A.

« Ožujak 2024 »