Međunarodni likovni natječaj - Duga

Autor: Jarmilka Mudroh, 5. 4. 2019.

U Osnovnoj školi Lovas zasjalo je svojim punim sjajem 1000 duga stapajući se u jednu veličanstvenu. „Duga“ je tema Međunarodnog likovnog natječaja  Iserlohn – Essen – Lovas – Karaševo u organizaciji poznatih umjetnika iz Iserlohna, a porijeklom iz Iloka Ankice i Ante Karačića. Izložba likovnih radova je već održana u Iserlohnu, a nakon Lovasa putuje u rumunjski grad Karaševo. Dio izložbe čine i lkovni radovi učenika naše škole.

Učenici i učiteljice naše škole prisustvovali su svečanom programu i otvaranju izložbe dječjih likovnih radova u Osnovnoj školi u Lovasu pristiglih na Međunarodni likovni natječaj radova hrvatskih učenika iz cijelog svijeta na temu „Duga“. Djeca su radove posvetila prirodnim ljepotama, nadi, pomirenju, prijateljstvu te narodnim legendama. Motiv duge je po autorima  odabran za glavu temu upravo zato jer ona povezuje nebo i zemlju, što predstavlja metaforu za domovinsku i iseljenu Hrvatsku. Na ovaj natječaj je pristiglo 1250 radova iz 120 škola i udruga. Radovi su pristigli iz osam zemalja: Rumunjske, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Austrije i Njemačke.

Događaju u Lovasu su nazočili brojni gosti – organizatori Ankica i Ante Karačić, Josip Horvat – predsjednik likovne udruge Croart iz Subotice, predstavnici Zajedništva Hrvata iz Rumunjske te učenici, ravnatelji i učitelji brojnih osnovnih škola iz Hrvatske, ali i Bosne i Hercegovine (Orašje). Izložbu je otvorila ravnateljica OŠ Lovas Julija Baltić, a sve nazočne su pozdravili Tanja Cirba, načelnica općine Lovas te pročelnica za kulturu i turizam Vukovarsko-srijemske županije, Marija Budimir.

O samom natječaju, devetnaestom po redu, organizaciji, ocjenjivanju i izboru radova govorili su umjetnici Karačić, a zatim su nagrađenim učenicima uručili priznanja. Među nagrađenim radovima su i radovi učenika naše škole i to: u kategoriji od 1. do 4. razreda četvrtu nagradu dijele učenici Ivan Pavao Groznica, 2. razred (mentorica Ivana Augustinović) i David Kratofil, 4. razred (mentorica Jarmila Mudroh), a u kategoriji od 5. do 8. razreda treću nagradu je dobila Vanessa Bašić, 6. razred (mentorica Kristina Hrubik Karačić).

Događaj se odvijao pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, a u suradnji internetskog portala Hrvatski glas Berlin, Općine Lovas, Osnovne škole Lovas i Zajedništva Hrvata u Rumunjskoj.