CAP PROGRAM PREVENCIJE ZLOSTAVLJANJA DJECE

Autor: Kata Bagara Radić, 7. 3. 2014.

CAP (čit. KAP) program nastao je 1978. u SAD kao odgovor nevladine udruge „Žene protiv silovanja“ na zamolbu roditelja i lokalne osnovne škole u Columbusu, Ohio, da se njihovoj djeci i učenicima pruži emocionalna podrška i preventivne informacije, jer su na vijest o seksualnom zlostavljanju jedne svoje vršnjakinje iz škole reagirala nizom stresnih reakcija. Tako je nastao CAP program kao prvi preventivni program namijenjen djeci. CAP je akronim od Child Assault Prevention (prevencija napada na djecu).

Što konkretno djeca uče u CAP programu?

da jasno i glasno kažu NE onome tko ih pokušava ugroziti

da u opasnosti pobjegnu na najbliže sigurno mjesto

da viču što glasnije mogu i ne prestaju dok nisu sigurna

traže pomoć odraslih u koje imaju povjerenje uvijek kad se osjećaju nesigurno, zaplašeno, uznemireno nečijim ponašanjem i da to nije tužakanje

da traže pomoć vršnjaka

da budu uvijek na sigurnoj udaljenosti kad razgovaraju s nepoznatim osobama

da nikad ne prihvaćaju poklone, obećanja, ponude za uslugu koja zahtijeva od njih ulazak u auto ili stan nepoznate osobe

da jasno razlikuju dobre i loše tajne

da ako ih neznanac uhvati pokušaju ga zbuniti udaranjem u osjetljive dijelove tijela (prepone, potkoljenica, gornji dio stopala), maknuti mu ruku s usta snažnim povlačenjem za mali prst u suprotnom pravcu

da se ne upuštaju sami u potragu za neznancem već da nastoje što bolje zapamtiti kako je izgledao i o tome obavijestiti odrasle

ako ih poznata odrasla osoba plaši i zbunjuje svojim zahtjevima, osobito ako traži da to ostane «naša mala tajna», nikako o tome šutjeti već reći odraslima kojima vjeruju i govoriti im o tome sve dok to ne počnu shvaćati ozbiljno.

U našoj školi su održane radionice sa učenicima drugih razreda. Održale su ih učiteljice Maja Rac, Jarmilka Mudroh, Nataša Bobovec i Kata Bagara Radić.

Naši su učenici naučili važne pouke i dobro se zabavili.