Znanje koje gradi mostove

Autor: Jarmilka Mudroh, 21. 10. 2013.

Povodom obilježavanja Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica Hrvatska udruga školskih knjižničara 18. i 19. listopada u Vukovaru je organizirala 3. samostalni stručni skup pod nazivom „Znanje koje gradi mostove: jedan prilog toleranciji i međusobnom razumijevanju“. Cilj ovog skupa je pokazati posebnosti multikulturalnog okruženja u kojem djeluju školske knjižnice te njihovu ulogu u izgradnji interkulturalnog dijaloga.

U sklopu stručnog skupa organizatori su za posjet jednoj školskoj knjižnici naše županije odabrali upravo našu knjižnicu kao primjer dobre prakse multikulturalnosti. U subotu 19. listopada posjetili su našu školu. Knjižničarka naše školske knjižnice, Marina Jemrić, zajedno s kolegama i učenicima organizirala je  program vezan za temu skupa.

Nazočne je najprije pozdravila ravnateljica škole Slavica Večera, a zatim i knjižničarka Marina Jemrić. Slijedio je prigodan program.

Učenica 6. razreda Ana Rac predstavila je Ilok i njegove posebnosti kroz kratku prezentaciju, koju je pripremila knjižničarka Marina Jemrić.

Učenici 5. i 7. razreda pročitali su svoje literarne radove o Iloku i prijateljstvu. Učenike je pripremila nastavnica hrvatskog jezika Dragica Barić.

O povijesti Slovaka i slovačkoj kulturi  i tradiciji u Iloku istraživala je učenica 7. razreda Sabina Jelinek te je nazočne izvijestila o prikupljenim podacima. Učenicu je pripremila nastavnica hrvatskog jezika Tanja Šafarik.

Dramska skupina uprizorila je kratki igrokaz o običajima Hrvata i Slovaka u gradu Iloku u izvedbi učenica 8. razreda. Učenice je pripremila nastavnica hrvatskog jezika Darija Bošnjak.

O djelatnosti Matice slovačke Ilok kratko je izvijestio njezin tajnik gospodin Vlatko Mučaji.

O kazališnoj sekciji Matice slovačke Ilok govorio je njezin dugogodišnji voditelj, profesor Vlatko Miksad, inače nastavnik slovačkog jezika u školi te naša nekadašnja učenica Martina Menđan.

Folklornu skupinu Matice slovačke Ilok predstavile su tri učenice naše škole: Monika Mudroh (1. raz.), Nikolina Lujić (2. raz.) i Emma Činčurak (3. raz.). Uz pratnju glazbenog orkestra odjevene u slovačku narodnu nošnju otpjevale su tri slovačke narodne pjesme.

Na kraju programa dječji zbor naše škole otpjevao je pjesmu „Moj Ilok“, s kojom je 2012. godine nastupio na dječjem festivalu „Zeko“ u Osijeku. Učenike je pripremila nastavnica glazbene kulture Ivana Adamček.

U hodniku ispred školske knjižnice upriličena je likovna izložba dječjih radova učenika 1.-8. razreda škole, koju su pripremile voditeljice likovnih skupina Lidija Bošnjak, Jarmila Mudroh i Kristina Hrubik.

Nadamo se da su gosti uživali u kratkom prigodnom programu  pripremljenom za ovaj skup te da su se ugodno osjećali u našem gradu.

« Ožujak 2024 »