PROJEKT 4. c razreda: Mladi mladima - poticanje razvoja filmskih družina u novim sredinama

Autor: Kristina Čobanković, 4. 12. 2018.

Učiteljica Kristina Čobanković sa svojim 4. c razredom prijavila se na natječaj za projekt Mladi mladima - poticanje razvoja filmskih družina u novim sredinama. Na naše veliko zadovoljstvo izabrani smo za sudjelovanje u projektu te  će u isti biti aktivno uključeno 40 djece i mladih i njihovih profesora iz dva mjesta u kojima se projekt provodi – Šćitarjevo i Ilok. Stoga vam s veseljem navještavamo da ćemo od 10. do 14. 12. 2018. god. sudjelovat u radionicama, te stjecati nova znanja i vještine.

Poticanje razvoja filmskih družina u novim sredinama planira se postići organizacijom radionica AV stvaralaštva. Neke sredine imaju deficit filmskih klubova za djecu i mladež, ali i neaktivno djelovanje u području medijske pismenosti od strane osnovnih i srednjih škola. Kako bi potaknuli ravnomjerno djelovanje filmskih skupina na području cijele Hrvatske, Hrvatski filmski savez želi poslati svoje najaktivnije i najiskusnije voditelje/mentore upravo u navedene sredine i to u dvije različite sredine tijekom godine dana.

Radionice su namijenjene djeci osnovnoškolske i srednjoškolske dobi, pogotovo u sredinama gdje je filmska umjetnost zapostavljena. Prednost imaju sredine u kojima ne djeluju članice Hrvatskog filmskog saveza ili djeluju ali s drugačijim tipom djelatnosti i imaju želju potaknuti razvoj AV stvaralaštva kod djece i mladih. U planu su dvije kick off radionice i nekoliko manjih putem kojih bi se pratio razvoj filmske družine kroz 2018. godinu. Projekt  za cilj ima razviti filmske družine u novim sredinama.

Ideja projekta je da etablirani kino klubovi koji su u svom radu posvećeni djeci i  mladima budu „klubovi mentori“ za filmske družine u nastajanju u bliskim sredinama. Naglasak je na tome da mladi iz postojećih kino klubova koji dugo godina rade s djecom i mladima - Udruge Blank iz Zagreba i Studia Kreativnih Ideja Gunja u svojim županijama budu „klubovi mentori“ i na taj način se pokrene AV stvaralaštvo na područjima na kojima još nije.

Kroz ovaj projekt obuhvaćene su dvije županije – Vukovarsko-srijemska (Grad Ilok) i Zagrebačka županija (mjesto Šćitarjevo, općina Velika Gorica). U ovim mjestima ne postoje filmske družine ali postoje zainteresirane odgojno-obrazovne institucije (OŠ Julija Benešića, Ilok i OŠ Šćitarjevo) koje bi ovakav tip djelovanja voljele razvijati te su spremne biti centri za nove filmske družine gdje će se okupljati djeca i mladi.

Brojne školske filmske družine i kinoklubovi u Hrvatskoj osnovane su upravo na temelju rezultata sličnih radionica AV stvaralaštva u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza: filmska družina (Z)kadar u Zadru, Kino klub Vukovar, Kinoklub Karlovac… Jedan od posljednjih primjera je u Makarskoj gdje je upravo u tijeku pokretanje osnovnoškolske filmske družine. Naime, kao svojevrsna uvertira 54. Reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva djece u Makarskoj je za vrijeme posljednjih proljetnih praznika održana radionica TV reportaže. Na radionici je sudjelovalo osam učenika i nastavnica iz makarskih osnovnih škola, a voditeljica je bila vrsna edukatorica Ivana Rupić, profesorica likovne kulture i voditeljica filmske i foto grupe u OŠ Jurja Šižgorića iz Šibenika. U 2017. Hrvatski filmski savez je organizirao još dvije radionice pod stručnim mentorstvom filmskog redatelja Damira Čučića upravo na područjima na kojima još nije u potpunosti razvijeno AV stvaralaštvo – Sisku i Duga Resi.

SKIG u OŠ Julija Benešića od 10. do 14. 12. 2018. god. drži petodnevnu filmsku radionicu.

Osnovni ciljevi projekta su:

1. kreativno strukturiranje vremena djece i mladih

2. poticanje mladih na stvaralaštvo i razumijevanje procesa stvaranja te razumijevanja mogućeg utjecaja kulture i umjetnosti na društvo u cjelini i pozitivne društvene procese

3. stvaranje kvalitetnog edukativno-zabavnog programa

4. promicanje filmske i novomedijske kulture generalno među mladima te stvaranje spona između baštine, pomišljanja urbane kulture i edukativnih procesa mladih u kontekstu neformalnog učenja