Razredni projekt "Čudesni školski autobus"

Autor: Jarmilka Mudroh, 12. 6. 2018.

Čudesni školski autobus, eTwinning projekt učenika 3.a razreda Osnovne škole Julija Benešića i 4. razreda Osnovne škole SNP Horná Ždaňa iz Slovačke je uspješno priveden kraju. Projekt je pokrenut u proljeće prošle školske godine i trajao je cijelu ovu školsku godinu.

Naziv razrednog projekta je „Čudesni školski autobus“ jer povezuje i prevozi veselu i razigranu djecu uzrasta od 8 do 10 godina na relaciji Hrvatska – Slovačka te im prenosi osnovna znanja iz različitih spoznajnih područja. Glavni cilj projekta je, kroz zadane aktivnosti, naučiti učenike uvažavati se međusobno, kreativno i konstruktivno surađivati, pomagati si kao i razvijati njihove IKT vještine upoznavajući svoj zavičaj i domovinu, način života ljudi i običaje te uspoređujući s istim vrijednostima zemlje projektnog partnera. Osim toga, cilj je i razvijati prijateljstva među djecom.

Kroz niz projektnih aktivnosti integriranih u redovan nastavni proces i nastavne teme prirode i društva, hrvaskog jezika, glazbene i likovne kulture kao i tjelesne i zdrastvene kulture, sata razrednika te dodatne nastave prirode i društva i radom u filmskoj skupini učenici su izuzetno uspješno odrađivali dogovorene zadatke te uspješno realizirali projekt.

U projektu su djeca međusobno predstavljala svojim prijateljima najprije sebe, zatim svoj grad, a potom i domovinu sa svim njezinim prepoznatljivim karakteristikama kao što kulturne i povijesne znamenitosti, prirodna bogatstva, znamenite osobe, tradicijska jela, narodne pjesme i plesove koje su i međusobno učili uz pomoć videa i prijatelja. Pripremajući različite materijale za svoje projektne partnere razvijali su i usavršavali usmene i pisane komunikacijske vještine u svom materinjem jeziku upotrebljavajući suvremene tehnologije (telefon, kamera, računalo) te na taj način su upoznali i jezik partnerske zemlje pomažući se u sporazumijevanju i izrazima iz engleskog jezika. Tijekom sudjelovanja u projektu nastalo je pet video uradaka i jedna e-knjiga Naša razredna kuharica koji su objavljeni na eTwinning plaformi i dostupni su članovina Twinspace-a projekta. Za prezentaciju radova su odlično poslužili online alati kao što su: Padlet, Youtube, Storyjumper i Jigslaw Planet kojima su se i učenici služili u valorizaciji projekta.

Samo sudjelovanje učenika u ovakvom projektu  pružilo im je neizmjerno puno novih iskustava u radu, spoznavanje novih sadržaja uz primjenu tehnologije.

Ponosni smo i na uspješnost realizacije dogovorenih aktivnosti, prezentiranju škole u jednom ovakvom projektu međunarodnog karaktera.