Kurikulum građanskog odgoja i obrazovanja

Autor: Kata Bagara Radić, 19. 9. 2012.

Kurikulum građanskog odgoja i obrazovanja

Na temelju članka 39. Zakona o sustavu državne uprave ("Narodne novine", broj 150/2011.) i članka 29. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi ("Narodne novine", broj 87/08., 86/09., 92/10., 105/10., 90/11., 16/12., 86/12.), ministar znanosti, obrazovanja i sporta donosi

ODLUKU

o eksperimentalnoj provedbi i praćenju provedbe Kurikuluma građanskoga odgoja i obrazovanja u dvanaest osnovnih i srednjih škola, u 2012./2013. i 2013./2014. školskoj godini

I.

Ovom se Odlukom uvodi eksperimentalna provedba i praćenje provedbe Kurikuluma građanskoga odgoja i obrazovanja, odnosno nastavnog plana i programa građanskog odgoja i obrazovanja, u dvanaest osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj u 2012./2013. i 2013./2014. školskoj godini.

II.

Za eksperimentalnu provedbu Kurikuluma građanskoga odgoja i obrazovanja, u okviru IPA projekta „Novo doba ljudskih prava i demokracije u školama“ kojeg je nositelj Mreža mladih Hrvatske, odabrano je šest škola, četiri osnovne i dvije srednje (jedna gimnazija i jedna strukovna škola), koje su

ispunile sljedeće uvjete:

djeluju na području posebne državne skrbi,

iskazale su interes za sudjelovanjem u navedenome projektu i dostavile pisano obrazloženje motivacije za sudjelovanje u projektu,

do sada su provodile neki oblik građanskoga odgoja i obrazovanja,

spremne su u izobrazbu uključiti pet osoba (2-3 učitelja/ce razredne nastave, 2-3 učitelja/ce, predmetne nastave i/ili stručnog suradnika/icu) uz odobrenje ravnatelja/ice.

III.

Škole koje će sudjelovati u eksperimentalnoj provedbi Kurikuluma građanskoga odgoja i obrazovanja u školskom godinama 2012./2013. i 2013./2014. u okviru IPA projekta su:

Osnovna škola Ivan Goran Kovačić, Petrinja,

Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“, Duga Resa,

Osnovna škola Siniše Glavaševića, Vukovar,

Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“, Velika,

Ekonomska i turistička škola, Daruvar i

Srednja škola Obrovac, Obrovac.

IV.

Za eksperimentalnu provedbu Kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja, prema izboru Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Agencije za odgoj i obrazovanje, odabrano je šest škola, četiri osnovne i dvije srednje škole (jedna gimnazija i jedna strukovna škola) koje su ispunile sljedeće uvjete:

izvan su područja posebne državne skrbi,

ravnatelji/ice su uz suglasnost učiteljskog ili nastavničkog vijeća iskazali interes i podnijeli pisane zahtjeve Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta i Agenciji za odgoj i obrazovanje za sudjelovanjem u provedbi eksperimentalnog Kurikuluma građanskoga  odgoja i obrazovanja,

već imaju iskustvo u ostvarivanju tema i aktivnosti građanskoga odgoja i obrazovanja,

imaju imenovane voditelje/ce županijskih stručnih vijeća za demokratsko građanstvo,

učitelji/nastavnici ili stručni suradnici uključuju se u izobrazbu uz odobrenje ravnatelja/ice.

V.

Škole koje će sudjelovati u eksperimentalnoj provedbi Kurikuluma građanskoga odgoja i obrazovanja u školskom godinama 2012./2013. i 2013./2014., a prema izboru Ministarstva i Agencije za odgoj i obrazovanje su:

Osnovna škola „Đuro Ester“, Koprivnica,

III. osnovna škola Čakovec, Čakovec,

Osnovna škola Pavleka Miškine, Zagreb,

Osnovna škola Matije Gupca, Zagreb,

Gimnazija „Fran Galović“, Koprivnica i

Srednja škola Dugo Selo, Dugo Selo.

VI.

Sukladno Kurikulumu građanskoga odgoja i obrazovanja, koji je sastavni dio ove odluke, škole će ostvariti 35 sati nastave i/ili izvannastavnih aktivnosti.

VII.

Eksperimentalnu provedbu Kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja sustavno će pratiti i vrjednovati Agencija za odgoj i obrazovanje i Istraživačko-obrazovni centar za ljudska prava Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta.

Rezultati dobiveni eksperimentalnom provedbom Kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja te analize provedenoga praćenja i vrjednovanja koristit će se u svrhu donošenja Kurikuluma za obvezno uvođenje u škole.

VIII.

Ova odluka stupa na snagu s danom donošenja.