Međunarodni dan materinskoga jezika

Autor: Jarmilka Mudroh, 22. 2. 2018.

U svijetu se Međunarodni dan materinskoga jezika obilježava 21. veljače kao podsjetnik čovječanstvu na niz moralnih i praktičnih obaveza kojima bi se trebala očuvati lingvistička raznovrsnost kao jedno od najvećih bogatstava koje nam je prošlost ostavila. Učenici naše škole su također sudjelovali u obilježavanju ovog dana prigodnim programom  koji je održan u Slovačkom domu s početkom u 20 sati.

O značenju i važnosti obilježavanja toga dana u kratkom izlaganju prisutnima je predstavila Biljana Ježik te je uslijedio kulturni program. Program su otvorili najmlađi članovi folklorne sekcije Matice slovačke Ilok recitacijama i pjesmom na slovačkom jeziku. Učenici 5. i 6. razreda naše škole izveli su dječji igrokaz „Audicija za anti-bajku“ koji je s njima uvježbala  njihova mentorica, nastavnica hrvatskog jezika, Darija Bošnjak. Dječja skupina „Sonečko”  Ukrajinskog kulturno-prosvjetnog društva „Ivan Franko” iz Vukovara izveli su recitacije o materinskom jeziku na ukrajinskom jeziku. Naša sugrađanka, Belinda Totaj pročitala nam je pjesmu „Atdheu” na svom materinskom jeziku. Na kraju programa uslijedila je repriza dječje kazališne predstave „Komu sa nelení, tomu sa zelení“ članova dječje kazališne sekcije MS Ilok na slovačkom jeziku.

U nastavku možete pogledati dječji igrokaz "Audicija za anti-bajku" učenika naše škole.