Slovenčina moja

Autor: Kata Bagara Radić, 13. 11. 2017.

U subotu 11. studenog 2017. godine, dvanaest učenika Osnovne škole „Julija Benešića“ sudjelovalo je na literarno-recitatorsko-dramskoj smotri na slovačkom jeziku „Slovenčina moja“. Ove se godine smotra održala u Osnovnoj školi „Ivan Brnjik Slovak“ u Jelisavcu. Na smotri je sudjelovalo 98 učenika i 8 mentora iz jedne srednje i 14 osnovnih škola. Učenici osmog razreda Osnovne škole „Julije Benešić“ Valentina Vagala, Mihaela Cinkocki, Lea Romanović, Damian Mudroch i Kristijan Pucovski predstavili su se dramskom izvedbom „Nefunguje“ („Ne radi“) pod stručnim vodstvom učitelja Vlatka Miksada. Učenice petih razreda, Sonja Koza i Ivana Bošnjak, predstavile su se zajedničkom recitacijom koju je s njima uvježbala učiteljica Marija Pejak. Zatim su učenici petih razreda nastupili s igrokazom „Čert na hubách“ („Vrag u gljivama“) i to: Patrik Salai, Leo Salai, Monika Mudroch, Marijola Tomić, Ana Čief, Sonja Koza i Ivana Bošnjak pod mentorstvom učiteljice Marije Pejak. Nakon njihovog nastupa predstavljena je zbirka dječjih radova “Kvapky 13”. Sve sudionike i ugledne goste pozdravila je ravnateljica škole Ljerka Ćorković i zahvalila im na suradnji i podršci u njegovanju slovačkog jezika i narodne baštine.

Program smotre pratili su: predstavnica slovačkog veleposlanstva u RH Linda Karašova, saborski zastupnik za češku i slovačku nacionalnu manjinu Vladimir Bilek, savjetnik za slovački jezik pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta Andrej Kuric, predsjednik Saveza Slovaka Mirko Vavra, ravnateljica Slovačkog centra za kulturu Našice Sandra Kralj Vukšić, predsjednik Županijskog vijeća slovačke nacionalne manjine Franjo Kanđera i mnogi drugi ugledni gosti. Smotru su organizirali Kulturni centar Slovaka Našice, Osnovna škola „Ivan Brnjik Slovak“ i Matica slovačka Jelisavac uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH, Saveza Slovaka i Ureda za iseljene Slovake.